Berba maslina kao nepovratan čin…

Podijelite

>> Agrotehnički zahvat u maslinarstvu „Točan termin berbe maslina“ koji se podrazumijeva da svaki maslinar zna tj. neupitan je i o njemu nema diskusije! <<
Da li je tome tako pokušat ću približiti sa jednom usporedbom…

Razgovarajući na terenu sa puno maslinara, tradicionalnih i modernih poimanja maslinarstva, zaključio sam da se o točnom terminu berbe maslina ne razgovara na način da se kaže, kako mi ni jedne godine stvarno i objektivno ne znamo kada je taj trenutak, te da ga svake godine na novo treba objektivno odrediti modernom analitikom na terenu. Ne reći će, nego znanjima iz davnina pa naučeno iz dostupne literature, časopisa, zatim i izašle iz prakse. A to je vrijeme uvijek od Sv. Luke pa do Svih Svetih, naravno ovisno o sorti i području uzgoja. Naravno nitko od njih nije spomenuo kako su im ne tako davno stručnjaci govorili da beru prekasno ili samo kasno. I kako danas po njihovom beru u optimalnom terminu tj. pravilno kako oni kažu, započinju ranom i završavaju optimalnom berbom. Dakle, prosječnom sugovorniku ili samo slušaču tog razgovora dalo bi se zaključiti da se tu, kako se u narodu ono kaže “ne zna tko pije, a tko plača”. Naše polemike odlaze i tamo, da zapravo jedini istinski pokazatelj točnog termina berbe je famozni index pigmentacije i zrelosti. To je zapravo onda, kada mi subjektivno uočimo (dakle svojim vidom, očima) promjenu boje pokožici i pulpe, pa kada krošnja masline promijeni max. 2/3-ski boju u tamno, zaključujemo da je idući vikend berba. I „kreće“ angažiramo svu svoju rodbinu, prijatelje, staro i mlado… naravno ako još i vrijeme dopusti…

Ovdje ću namjerno zanemariti i neću ulaziti u zahtjevnu teoriju biokemijskih i metaboličkih puteva stvaranja ulja u biljnim stanicama „lipogenezi“, koji naravno ovisi o puno faktora, te koji se trebaju poklopiti! Npr. četiri osnovna: sunce, kisik, voda i temperatura. Dakle, samo sa ove četiri ulazimo u sferu beskonačnih kombinacija da bi se stvorilo ulje i koje još dan danas znanstvenici istržuju i otkrivaju nove spoznaje!

Ali ne, ovaj agrotehnički zahvat je neupitan i podrazumijeva se da ga svaki maslinar zna…

Pisao sam već o tome koliko je bitan i koliki utjecaj ima na kvalitetu gotovog proizvoda, pa neću ponavljati…

Sa svim navedenim želio sam usporediti jednu kod nas razvijeniju poljoprivrednu kulturu i proizvodnju, napredniju barem 20ak godina u svim segmentima počevši od uzgoja, prerade, podrumarstva… Dakle, govorim o vinovoj lozi, grožđu, vinarstvu tj. vinu.

Dragi maslinari, ti vinari – vinogradari pohode često svoje vinograde u različitim stadijima zriobe i mjere količinu šećera i kiseline, objektivnim analitičkim metodama tj. instrumentima kao što je refraktometar i acidimetar itd…

Dakle, bez točne i ponavljam objektivne informacije sadržaja šećera i kiseline oni ni ne pomišljaju o berbi. Naravno, odrediti šećere i kiseline puno je jednostavnije nego količinu ulja, ali i mi danas posjedujemo i koristimo instrumente koji vrlo lako i brzo određuju količinu ulja u plodu.

Svime što sam napisao želio sam skrenuti pozornost na nadolazeće vrijeme i na ozbiljnost točnog termina berbe maslina. Kada uberemo naš plod, učinili smo nepovratno!
U vinarstvu se nakon berbe još može nešto popraviti, ali u maslinarstvu više ne…

Tomislav Filipović dipl. ing.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Virtus dizajn
Virtus dizajn
Pirovačka 14
10040 Zagreb
Croatia
Tel: 092 339 1379
Otvoreno:
09:00 - 17:00
Virtus dizajn